Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för neurovetenskap och fysiologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för neurovetenskap och fysiologi
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 11-13
Besöksadress: Medicinaregatan 11-13, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.neurophys.gu.se
Epost: inf@neuro.gu.se

Prefekt: Jenny Nyström

Om enheten

 

 

Senaste publikationer

Effects of Frequency Filtering on Intensity and Noise in Accelerometer-Based Physical Activity Measurements.
Jonatan Fridolfsson, Mats Börjesson, Christoph Buck, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak et al.
Sensors (Basel, Switzerland), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reexamination of accelerometer data processing and calibration for the assessment of physical activity intensity.
Daniel Arvidsson, Jonatan Fridolfsson, Mats Börjesson, Lars Bo Andersen, Örjan Ekblom et al.
Scandinavian journal of medicine & science in sports, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Pain requires processing – How the experience of pain is influenced by Basic Body Awareness Therapy in patients with long-term pain
Adam Lundwall, Anton Ryman, Anna Bjarnegård Sellius, Kaisa Mannerkorpi
Journal of Bodywork and Movement Therapies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive and adaptive functioning in congenital and childhood forms of myotonic dystrophy type 1: a longitudinal study
G. Lindeblad, Anna-Karin Kroksmark, A. B. Ekström
Developmental Medicine and Child Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activation of the rat hypothalamic supramammillary nucleus by food anticipation, food restriction or ghrelin administration
M. Le May, C. Hume, N. Sabatier, Erik Schéle, Tina Bake et al.
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Swedish version of the pelvic girdle questionnaire, cross-cultural adaptation and validation
Annelie Gutke, Britt Stuge, Helen Elden, Christofer Sandell, Gillian Asplin et al.
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 50 av 570

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Birgitta Projektsamordnare 031-786 5449 birgitta.abrahamsson@gu.se
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adan, Roger Professor, gäst roger.adan@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Albertsson, Anna-Maj Forskare 031-786 3529 anna-maj.albertsson@gu.se
Albertsson Wikland, Kerstin Seniorforskare kerstin.albertsson.wikland@gu.se
Alborn, Ann-Marie Forskningslaborant 031-786 3332 ann-marie.alborn@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Alfredsson, Maria Ekonom 031-786 3520 maria.alfredsson@gu.se
Almrén, Katinka Utbildningsadministratör 031-342 1857 katinka.almren@gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Amante, Mario Doktorand/​projektassistent mario.amante@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson, Axel Doktorand axel.andersson@gu.se
Andersson, Birgitta Utbildningsadministratör birgitta.andersson@fhs.gu.se
Andersson, Christina Universitetslektor christina.andersson@neuro.gu.se
Andersson, Mats Doktorand mats.olof.andersson@gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Andersson Hall, Ulrika Forskarassistent ulrika.andersson.hall@neuro.gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasian, Mylana Utbildnings adm 031-786 3540 mylana.andreasian@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan.2@gu.se
Ardalan, Maryam Postdoktor maryam.ardalan@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Arnstein, Marianne Personalhandläggare 031-786 5914 marianne.arnstein@gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Aronsson, Patrik Forskare 031-786 3440 patrik.aronsson@pharm.gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashcroft, Frances Mary Professor, gäst frances.mary.ashcroft@gu.se
Ashton, Michael Professor 031-786 3412 michael.ashton@pharm.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Axelsson, Annika Forskare annika.axelsson@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Aydogdu, Özgü Doktorand ozgu.aydogdu@gu.se
B. Rosenhall, Ulf Seniorforskare ulf.rosenhall@neuro.gu.se
Bake, Tina Forskarassistent tina.bake@gu.se
Banote, Rakesh Postdoktor rakesh.k.banote@neuro.gu.se
Becker, Bruno Forskare bruno.becker@gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bedros, Hakob Ekonom 031-342 4472 hakob.bedros@gu.se

Visar 1 - 50 av 570

Visar 1 - 10 av 1569

2019

Effects of Frequency Filtering on Intensity and Noise in Accelerometer-Based Physical Activity Measurements.
Jonatan Fridolfsson, Mats Börjesson, Christoph Buck, Örjan Ekblom, Elin Ekblom-Bak et al.
Sensors (Basel, Switzerland), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reexamination of accelerometer data processing and calibration for the assessment of physical activity intensity.
Daniel Arvidsson, Jonatan Fridolfsson, Mats Börjesson, Lars Bo Andersen, Örjan Ekblom et al.
Scandinavian journal of medicine & science in sports, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Pain requires processing – How the experience of pain is influenced by Basic Body Awareness Therapy in patients with long-term pain
Adam Lundwall, Anton Ryman, Anna Bjarnegård Sellius, Kaisa Mannerkorpi
Journal of Bodywork and Movement Therapies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive and adaptive functioning in congenital and childhood forms of myotonic dystrophy type 1: a longitudinal study
G. Lindeblad, Anna-Karin Kroksmark, A. B. Ekström
Developmental Medicine and Child Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activation of the rat hypothalamic supramammillary nucleus by food anticipation, food restriction or ghrelin administration
M. Le May, C. Hume, N. Sabatier, Erik Schéle, Tina Bake et al.
Journal of Neuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Swedish version of the pelvic girdle questionnaire, cross-cultural adaptation and validation
Annelie Gutke, Britt Stuge, Helen Elden, Christofer Sandell, Gillian Asplin et al.
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1569

Sidansvarig: Josefin Bergenholtz|Sidan uppdaterades: 2015-09-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?