Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Senaste publikationer

Earliest accumulation of β-amyloid occurs within the default-mode network and concurrently affects brain connectivity.
Sebastian Palmqvist, Michael Schöll, Olof Strandberg, Niklas Mattsson, Erik Stomrud et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethanol-induced taurine elevation in the rat dorsal striatum
Lisa Ulenius, Louise Adermark, Bo Söderpalm, Mia Ericson
Advances in Experimental Medicine and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low serum insulin-like growth factor-I (IGF-I) level is associated with increased risk of vascular dementia
P. Quinlan, A. Horvath, Arto Nordlund, A. Wallin, J. Svensson
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurofilament light protein in CSF and blood is associated with neurodegeneration and disease severity in Huntington's disease R6/2 mice
R. Soylu-Kucharz, Åsa P Sandelius, M. Sjogren, Kaj Blennow, E. J. Wild et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polycystic ovary syndrome, personality, and depression: A twin study.
Carolyn E Cesta, Ralf Kuja-Halkola, Kelli Lehto, Anastasia N Iliadou, Mikael Landén
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minor adaptations of ethanol-induced release of taurine following chronic ethanol intake in the rat
M. Ericson, L. Ulenius, L. Adermark, B. Söderpalm
Advances in Experimental Medicine and Biology, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Importance of Age at Onset of Excessive Alcohol Use with Regard to Psychiatric Symptoms and Personality Characteristics
Fides Schückher, Tabita Sellin, Kristina Berglund, Ulf Berggren, Jan Balldin et al.
Alcoholism Treatment Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gut microbiome alterations in Alzheimer's disease
N. M. Vogt, R. L. Kerby, K. A. Dill-McFarland, S. J. Harding, A. P. Merluzzi et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 144

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare bitr elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Univ lekt/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Koordinator/​forskare ulf.andreasson@gu.se
Andreasson, Ulf Kemist, Enzymkinetik. Biokemi. Biomarkörer 031-343 2410 ulf.andreasson@gu.se
Andrén, Anna Amanuens anna.andren@gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Banote, Rakesh Postdoktor rakesh.k.banote@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskare petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Bourgeron, Thomas Professor, gäst thomas.bourgeron@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare bitr gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Bäckman, Kristoffer Statistiker kristoffer.backman@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Cicognola, Claudia Doktorand claudia.cicognola@gu.se
Dahlén, Rahil Forskare bitr rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Forskare bitr klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Assistent cecilia.mellqvist@gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ehyai, Saviz Postdoktor saviz.ehyai@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Engdahl, Sheila Forskare bitr sheila.engdahl@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor, biträdande 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@neuro.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Forskare martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorprofessor christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare 031-342 5988 nanna.gillberg@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se

Visar 1 - 50 av 144

Visar 1 - 10 av 1979

2017

Earliest accumulation of β-amyloid occurs within the default-mode network and concurrently affects brain connectivity.
Sebastian Palmqvist, Michael Schöll, Olof Strandberg, Niklas Mattsson, Erik Stomrud et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethanol-induced taurine elevation in the rat dorsal striatum
Lisa Ulenius, Louise Adermark, Bo Söderpalm, Mia Ericson
Advances in Experimental Medicine and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low serum insulin-like growth factor-I (IGF-I) level is associated with increased risk of vascular dementia
P. Quinlan, A. Horvath, Arto Nordlund, A. Wallin, J. Svensson
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurofilament light protein in CSF and blood is associated with neurodegeneration and disease severity in Huntington's disease R6/2 mice
R. Soylu-Kucharz, Åsa P Sandelius, M. Sjogren, Kaj Blennow, E. J. Wild et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polycystic ovary syndrome, personality, and depression: A twin study.
Carolyn E Cesta, Ralf Kuja-Halkola, Kelli Lehto, Anastasia N Iliadou, Mikael Landén
Psychoneuroendocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minor adaptations of ethanol-induced release of taurine following chronic ethanol intake in the rat
M. Ericson, L. Ulenius, L. Adermark, B. Söderpalm
Advances in Experimental Medicine and Biology, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Importance of Age at Onset of Excessive Alcohol Use with Regard to Psychiatric Symptoms and Personality Characteristics
Fides Schückher, Tabita Sellin, Kristina Berglund, Ulf Berggren, Jan Balldin et al.
Alcoholism Treatment Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gut microbiome alterations in Alzheimer's disease
N. M. Vogt, R. L. Kerby, K. A. Dill-McFarland, S. J. Harding, A. P. Merluzzi et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1979

Sidansvarig: Josefin Bergenholtz|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?