Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

BRANDSKYDD

 

Brandskyddet ingår som en del i det systematiska arbetsmiljö- och säkerhetsarbetet. Personal och studenter skall ha god kännedom om det lokala brandskyddet och utrymningsmöjligheter. Ansvaret för systematiskt brandskyddsarbete följer linjeorganisationen.

Lärare, föreläsare och motsvarande har ett särskilt ansvar att leda utrymning vid brand- och utrymningslarm under pågående undervisning, föreläsning, seminarium mm.

Brandskyddssamordnaren har till uppgift att tillse att det lokala brandskyddet fungerar enligt fastställda regler och riktlinjer. 

 

Regler för systematiskt brandskyddsarbete (SBA)

Policy för systematiskt brandskyddsarbete vid Göteborgs universitet

Systematiskt brandskyddsarbete och checklista 

Lokala brandskyddssamordnare

Sektionen för fysiologi

Fysiologihuset
Erik Falk erik.falk@neuro.gu.se

Sektionen för farmakologi

LNC-huset
Lars Westberg lars.westberg@neuro.gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Blå stråket 7, plan 3, SU/SS
Katinka Almrén katinka.almren@neuro.gu.se

Sektionen för hälsa och rehabilitering

Arbetsterapi och fysioterapi, Hälsovetarbacken, Hus 2
Ann-Charlotte Bengtsson ann-charlotte.bengtsson@neuro.gu.se

Logopedi och audiologi, Hälsovetarbacken, Hus 3
Kim Kähäri kim.kahari@neuro.gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Neurokemi Mölndal
Gunnar Brinkmalm gunnar.brinkmalm@neuro.gu.se

Wallinsgatan
Tina Jacobsson tina.jacobsson@neuro.gu.se

GNC på Kungsgatan
Ingrid Vinsa ingrid.vinsa@neuro.gu.se

Psykiatri plan 3, SU
Anna Söderpalm anna.soderpalm@neuro.gu.se

 

Sidansvarig: Josefin Bergenholtz|Sidan uppdaterades: 2016-08-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?